Szanowni Państwo, wobec wielu pytań zadawanych podczas targów LUBDOM 2019 postanowiłem umieścić na naszym portalu wyjaśnienie dotyczące przyznawania punktów do wniosków o dotacje za przynależność do klastrów. Zapraszam do lektury Punkty do dotacji za przynależność do Klastra.

Informacja dotycząca spotkania interesariuszy klastrowych:

Wsparcie klastrów w uzyskaniu statusu Krajowego Klastra Kluczowego

Lublin, 27 maja 2019 r.

W dniu 27 maja br. przedstawiciele PARP wraz z reprezentantami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego spotkali się z klastrami z województwa lubelskiego oraz regionów sąsiednich w siedzibie Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego S.A. w Lublinie, aby porozmawiać o dostępnych instrumentach wsparcia rozwoju klastrów, profesjonalizacji ich działalności i osiąganiu sukcesu w uzyskaniu statusu Krajowego Klastra Kluczowego. W czasie spotkania zaprezentowane zostały m.in. wyniki prac Grupy roboczej ds. polityki klastrowej, która została powołana  przy Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii. Grupa składa się  m.in. z 8 przedstawicieli polskich klastrów, w tym 4 z Krajowych Klastrów Kluczowych oraz 8 przedstawicieli instytucji rządowych i samorządów wojewódzkich. Celem działania Grupy jest wypracowanie założeń do wyznaczenia  kierunków rozwoju przyszłej polityki klastrowej w Polsce oraz opracowanie rekomendacji w zakresie skutecznego wspierania rozwoju klasteringu w Polsce, a także włączania klastrów w realizację zadań w ramach różnych polityk publicznych.

Ponadto przedstawiono informacje o sytuacji klastrów w Polsce, systemie wyboru Krajowych Klastrów Kluczowych, a także instrumencie wspierającym umiędzynarodowienie Krajowych Klastrów Kluczowych – poddziału 2.3.3 POIR. Podczas prezentacji zwrócono szczególną uwagę na informacje dotyczące planów Komisji Europejskiej, co do przyszłych kierunków europejskiej polityki klastrowej oraz zmian w europejskim systemie certyfikacji klastrów dokonywanym przez Europejski Sekretariat Analiz Klastrowych (ang. ESCA) zgodnie ze stanowiskiem przedstawionym podczas konferencji międzynarodowej Connecting ecosystems. Bridge. Inspire. Change, która miała miejsce w dniach 14-16 maja w Bukareszcie (Rumunia).

Dalsza część spotkania dotyczyła prezentacji i dyskusji na temat standardów zarządzania klastrem. Standardy zostały opracowane przez PARP jako propozycja dla koordynatorów klastrów, którzy chcą podnosić jakość zarządzania i poziom profesjonalizacji swoich struktur organizacyjnych. Przedstawione standardy zarządzania są skierowane do klastrów, które nie mają dużego doświadczenia rynkowego, natomiast w przyszłości aspirują do uzyskania statusu Krajowego Klastra Kluczowego, albo przygotowują się do ewaluacji w ramach systemu oceny jakości zarządzania ESCA. Poprzez dokonanie autoewaluacji koordynatorzy klastrów otrzymują narzędzie do oceny efektywności działania klastra oraz określania jego mocnych i słabych stron. Dbałość o podnoszenie jakości zarządzania organizacją klastrową wynika z lansowanego przez Komisję Europejską stanowiska dotyczącego wykorzystania efektywnie działających klastrów do realizacji celów polityk publicznych w przyszłej perspektywie finansowej 2021-2027.

W czasie spotkania wspomniano także o dobrych praktykach w zakresie wspierania klastrów w poszczególnych regionach Polski, jak systemy wyboru Regionalnych Klastrów Kluczowych, programy akceleracyjne dla start-upów klastrowych czy możliwości realizacji zadań publicznych przez klastry w oparciu o przepisy ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie.

Na koniec spotkania wywiązała się dyskusja dotycząca potrzeby ściślejszej współpracy wszystkich klastrów w Polsce, wzmocnienie głosu środowiska klastrowego w kontaktach z instytucjami rządowymi i samorządowymi wszystkich szczebli oraz potrzebie wzmacniania klastrów jako organizacji mających wymierny wpływ na intensyfikowanie działań badawczo – rozwojowych i innowacyjnych przedsiębiorców działających w ich ramach.

 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Tagi
46.90.Z 70.22.Z brukarstwo Lublin Centrum Wellness Dolina Krzemowa Dowolne Pizze klastry NIP PARP Patronat honorowy PKD 23.61.Z - Produkcja wyrobów budowlanych z betonu PKD 25.12.Z - Produkcja metalowych elementów stolarki budowlanej PKD 25.62.Z - Obróbka mechaniczna elementów metalowych PKD 33.12.Z - Naprawa i konserwacja maszyn PKD 41.20.Z - Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych PKD 43.11.Z - Rozbiórka i burzenie obiektów budowlanych PKD 43.12.Z - Przygotowanie terenu pod budowę PKD 43.32.Z - Zakładanie stolarki budowlanej PKD 43.99.Z - Pozostałe specjalistyczne roboty budowlane gdzie indziej niesklasyfikowane PKD 46.61.Z - Sprzedaż hurtowa maszyn i urządzeń rolniczych oraz dodatkowego wyposażenia PKD 46.63.Z - Sprzedaż hurtowa maszyn wykorzystywanych w górnictwie budownictwie oraz inżynierii lądowej i wodnej PKD 46.73.Z - Sprzedaż hurtowa drewna materiałów budowlanych i wyposażenia sanitarnego PKD 47.19.Z - Pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach PKD 47.43.Z - Sprzedaż detaliczna sprzętu audiowizualnego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach PKD 47.52.Z - Sprzedaż detaliczna drobnych wyrobów metalowych farb i szkła prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach PKD 47.54.Z - Sprzedaż detaliczna elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach PKD 47.78.Z - Sprzedaż detaliczna pozostałych nowych wyrobów prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach PKD 47.91.Z - Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet PKD 47.99.Z - Pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona poza siecią sklepową straganami i targowiskami PKD 52.10.B - Magazynowanie i przechowywanie pozostałych towarów PKD 56.10.A - Restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne PKD 63.11.Z - Przetwarzanie danych zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność PKD 63.99.Z - Pozostała działalność usługowa w zakresie informacji gdzie indziej niesklasyfikowana PKD 68.10.Z - Kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek PKD 68.20.Z - Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi PKD 73.11.Z - Działalność agencji reklamowych PKD 73.12.C - Pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w mediach elektronicznych (Internet) PKD 73.12.D - Pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w pozostałych mediach PKD 74.90.Z - Pozostała działalność profesjonalna naukowa i techniczna gdzie indziej niesklasyfikowana PKD 77.32.Z - Wynajem i dzierżawa maszyn i urządzeń budowlanych PKD 77.39.Z - Wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn urządzeń oraz dóbr materialnych gdzie indziej niesklasyfikowane PKD 81.30.Z - Działalność usługowa związana z zagospodarowaniem terenów zieleni Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości rpo.lubelskie.pl WWW